O firmie

Złoże piaskowców godulskich w Beskidzie Śląskim

Złoże „Głębiec” eksploatowane przez Kamieniołom Brenna jest to złoże piaskowców godulskich położone w miejscowości Brenna, w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim, w obrębie Beskidu Śląskiego na południowym stoku wzgórza Czupel.

 

Piaskowce tu występujące są drobno i średnio ziarniste barwy zielonkawej z wkładkami piaskowca barwy szarej – „kamień pstry” oraz piaskowce barwy szarej – „kamień niebieski”. Złoże piaskowca „Głębiec” eksploatowane jest głównie na bloki dla przemysłu budowlanego, piaskowiec pochodzący z cieńszych warstw jest również atrakcyjnym kamieniem dla budownictwa ogólnego, hydrotechnicznego, zakładów kamieniarskich, jako kamień ogrodowy, zobacz je w naszej galerii. Przeprowadzone badania laboratoryjne potwierdzają przydatność naszego kamienia dla przemysłów budowlanego, hydrotechnicznego i drogowego.

Początków eksploatacji złoża Głębiec należy szukać przed rozpoczęciem II wojny światowej. Od 1953r. eksploatacją kierowała Spółdzielnia Rzeźbiarzy i Kamieniarzy „Beskid”. W 1991 r. kamieniołom został sprywatyzowany i przechodził liczne zmiany właścicielskie. Od września 2017 r. kamieniołom Brenna Głębiec jest własnością powstałej w 1997 r. Spółki Kamieniołom Barwałd Sp. z o.o. z Barwałdu Dolnego koło Wadowic.

Złoże podlega nadzorowi przez Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.